Bizi Takip Edin
Solunum365 Hakkında

Değerli meslektaşlarımız,

Tıp eğitiminin yaşam boyu süren bir eğitim olduğu ve toplumlardaki sağlık düzeyinin nitelikli ve sürekli tıp eğitimine bağlı olduğu düşünüldüğünde; sürekli tıp eğitimi ya da sürekli mesleki gelişim etkinliği yapan kurum ve kuruluşlara büyük görevler düşmektedir. Bu eğitimlerin amacı; hekimlerimizin bilgi, beceri ve tutum açısından güncel olmasını ve hastasına en iyi sağlık hizmeti vermesini sağlamaktır.

Mezuniyet sonrası sürekli tıp eğitiminde tabip odaları ve uzmanlık dernekleri önemli çalışmalar yapmaktadır.  Bununla birlikte bütün hekimler için mezuniyet sonrasında sürekli eğitimin belli bir kredi ve/veya sınav sistemiyle sağlanması günümüzün gerekleri arasındadır. Bunu sağlamak için de web tabanlı eğitim sistemleri her geçen gün önemini artırmaktadır.

Bu amaçla; her yıl birbirinden değerli ve başarılı aktivitelere imza atan ve alanında ülkemizin en köklü uzmanlık derneği olan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği’nin kuruluşunun 45.yılında (2015) çok önemli bir eğitim projesini hayata geçirmiştik. “Solunum 365” ismini verdiğimiz ve alanında 365 gün sürekli eğitim imkanı sağlayan bu platformun amacı alanımızla ilgili bilgileri tazelemek, güncellemek, kolay ulaşılabilmesini sağlamak ve en güncel yaklaşımları ilgili tüm hekimlerimizle paylaşmaktır.

Bugüne kadar yüzlerce üyemiz sistemimize kayıt olarak alanında en deneyimli eğitimcilerden göğüs hastalıklarının en temel konularını, en güncel bilgiler ışığında dinleme fırsatına sahip olmuşlardır. Sizlerden gelen geri bildirimler eğitim programımızın alanında önemli bir misyon üstlendiğini, üyelerimizin en güncel bilgilere kolayca ulaşabildiğini göstermektedir. Üyelerimiz 365 gün boyunca, bu bilgi şölenini istediği zaman ve istediği kadar izlediler, eğitimcilerimize sorularını yönlendirdiler. Modüllerimizi tamamlayan üyelerimizin aldığı bu eğitim hem TTB tarafından, hem de nefes puan olarak derneğimiz tarafından kredilendirildi. En yüksek nefes puana sahip katılımcılarımıza ise kitap, kongre katılımı gibi destekler sağlandı.

Zaman çok hızlı aktı, ne yazık ki bütün dünyayı derinden etkileyen pandemi nedeniyle ve çekimlerimizin Ankara’da stüdyoda yapılması nedeniyle eğitim programımızın güncelleme çalışmalarını belirsiz bir tarihe ertelemiştik. Bu sürecin yeni yılda da devam edeceği göz önüne alınınca bazı önlemlerle güncelleme çalışmalarına yeniden başlama kararı aldık.

Daha önce Ankara’da stüdyoda yaptığımız çekimleri online olarak tüm eğitimcilerimizin kendi mekanlarında yapmayı planladık. Yeni bir organizasyon firması ile eğitim programımızı daha hızlı ve daha sık güncellemeyi, yeni bir web sayfa tasarımı ile eğitim programımıza yeni bir soluk getirmeyi amaçladık. TTB tarafından kredilendirilmeyi istemeyen katılımcılarımız için sistemimizi sınavsız kullanabilme olanağı sağladık. Pandemi nedeniyle neredeyse son bir yıldır sekteye uğrayan asistan eğitimlerinde bu platformun iyi bir seçenek olması için elimizden gelenin en iyisini yapmayı hedefledik.

Hazırlık çalışmaları çerçevesinde yeni web sayfasının tasarımını tamamladık, eğitim programımızın hazırlık çalışmalarında ise; öncelikle çalışma gruplarımızın isimlerinin verildiği 16 eğitim modülü oluşturuldu. Ardından bu modüllerin altında yer alacak konuşma başlıkları belirlendi. Modül ve alt konu başlıklarımız, konuşmacı isimlerimiz derneğimizin çalışma grupları ile birlikte tam bir işbirliği içinde belirlendi, modüllerde yer alan video sunumları da alanında en yetkin, en deneyimli TÜSAD üyesi eğitimcilerimiz tarafından hazırlandı. Eski sistemimizde 12 modülde 50 konuşma başlığı yer alırken; yeni sistemimizde 16 modülde 100’ü aşkın konuşma başlığı yer aldı. Gerek içerik, gerekse sayı olarak bu başlıkları gelecek talepler doğrultusunda her an güncellemeye çalışacağız.

Bütün bu modüller ve alt başlıkları, konuşmacı isimleri ile birlikte yeni web sayfasına yüklenmiştir. Eğitimcilerimiz konuşma çekimlerini yaptırdıklarında hemen web sayfasındaki yerine yüklenmekte ve konuşma ikonu aktif olarak gözükmektedir.  Konuşmasını yapmamış veya güncellemekte olan eğitimcilerimizin ikonları ise pasif olarak gözükecektir.

Eski sistemde olduğu gibi yalnızca TÜSAD üyeleri sisteme giriş yapabilecektir. Eskisinden farklı olarak, yeni bir kullanıcı ismi ve şifre ile değil; TÜSAD üyelik bilgiler ile sisteme girilebilecektir.

Yeni sistemimiz de TTB tarafından aynen kredilendirilecektir. Ancak bildiğiniz üzere eski sistemimizde ölçme-değerlendirme zorunluluğu nedeniyle, konuşma videolarını izlemeden önce, konuşma sırasında ve ayrıca sonunda soru-cevap kısımları bulunuyordu. Bu yüzden bazı üyelerimiz sisteme girmek istemiyor, bu da amaçladığımız hedefe ulaşmamızı engelliyordu. Yeni sistemde TTB tarafından kredilendirilmeyi istemeyen katılımcılarımız için sistemimizi sınavsız kullanabilme olanağı sağladık. İsteyen katılımcımız istediği modülü sınavsız izleyebilecek. Kredilendirilmeyi isteyen üyelerimiz ise; tüm modülleri izledikten sonra, yıl içinde belli tarihlerde online olarak gerçekleştirilecek sınavlarda başarılı olmaları durumunda TTB tarafından kredilendirilecek, ayrıca derneğimiz tarafından eğitim sertifikası verilecektir.

Modülleri izledikçe göreceğiniz üzere eğitim programımız gerçekten rakipsiz oldu. Özellikle pandemi sürecinde büyük sekteye uğrayan asistan eğitimi konusunda bu platformun iyi bir seçenek olması için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Bu açıdan büyük bir açığı kapatacağını; başta söylediğimiz alanımızla ilgili bilgileri tazelemek, güncellemek, kolay ulaşılabilmesini sağlamak ve en güncel yaklaşımları ilgili tüm hekimlerimizle paylaşmak hedeflerini yakalayacağımızı umuyoruz.

Solunum365 eğitim programımızda yenilenen veya yeni eklenen konu başlıklarımız ile bilgilerin güncel kalması en önemli hedefimiz olacaktır. Eğitim programımızın her geçen gün daha da gelişmesi, çıtasını giderek yükseltmesi için sizlerin yapıcı eleştirilerinizi bekliyor ve tüm üyelerimizi camiamızın yarım asırlık çınarına yakışır bu büyük projemize katılmaya davet ediyoruz. Göğüs hastalıkları alanının en güncel bilgileri sadece bir tık uzağınızda…

Daha da güzellerini birlikte başarmak ümidiyle hepinize en içten sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

Prof.Dr. Müge Aydoğdu
Solunum 365 Bşk.Yrd.
Prof. Dr. Oğuz Köktürk
Solunum 365 Başkanı
Prof.Dr. Ülkü Yılmaz
TÜSAD Başkanı